۱۷ شهریور
۱۳۹۷

Wide Dynamic Range در دوربین مداربسته به چه معناست؟

اصلاح Wide Dynamic Range یا WDR در دوربین های مداربسته به یک مکانیزم بهبود دهنده کیفیت تصویر اشاره می کند که تا حدی بازه داینامیک دوربین را افزایش می دهد.
بازه داینامیک یا Dynamic Range چیست؟

بازه داینامیک یکی از مشخصات مهم تمام وسایل تصویربرداری است (شامل دوربین عکاسی، دوربین فیلم برداری و حتی چشم انسان). مقدار بازه داینامیک مشخص می کند توانایی یک دوربین در گرفتن تصاویر با بازه نور متفاوت چقدر است. برای درک بهتر بازه داینامیک محیط یک پارکینگ را در نظر بگیرید. پارکینگ یک ورودی پر نور دارد، اما داخل پارکینگ هم به اندازه کافی نور وجود دارد. اگر به سمت ورودی بایستید، نور ورودی باعث می شود دیگر داخل پارکینگ را روشن نبینید، گرچه نور پارکینگ تغییری نکرده است. دلیل این موضوع محدود بودن بازه داینامیک چشم است.

طبیعتا هرقدر بازه داینامیک یک دوربین بیشتر باشد بهتر است، اما این موضوع در بسیاری موارد از نظر فنی ممکن نیست. به همین دلیل برای افزایش بازه داینامیک از مکانیزم های بهبود دهنده ای مثل WDR یا DWDR استفاده می کنند.
WDR و DWDR چه هستند؟

WDR یا Wide Dynamic Range به معنای بازه وسیع داینامیک است. در این روش با استفاده از یک مکانیزم خاص در چیپ تصویر، بازه داینامیک دوربین را افزایش می دهند. دوربین هایی که به مکانیزم WDR مجهز هستند دو چیپ تصویر دارند، یک پیچ تصویر سرعت بالا (برای قسمت های پر نور) و یک چیپ تصویر سرعت پایین (برای قسمت های کم نور)، از ترکیب تصویر این دو چیپ تصویر در نهایت تصویری ایجاد می شود که بازه داینامیک به مراتب بالاتری دارد. البته این روش هزینه های ساخت چیپ تصویر و دوربین را افزایش می دهد.

DWDR شکل دیجیتال از همان مکانیزم WDR است. در این روش به صورت دیجیتال قسمت های پر نور تصویر را کم نورتر می کنند و قسمت های کم نور را پر نور تر. البته این روش نمی تواند به اندازه WDR موثر باشد اما تا حدی بازه داینامیک را بهبود می دهد و البته هزینه زیادی ندارد.
واحد نشان دادن بازه داینامیک چیست؟

بازه داینامیک دوربین های مداربسته را با دسیبل (db) نشان میدهند. بازه داینامیک دوربین های معمولی امروزی حدود ۵۰ تا ۶۰ دسیبل است. بازه داینامیک دوربین های WDR از ۱۰۰ تا ۱۵۰ دسیبل است. بازه داینامیک چشم انسان هم حدود ۱۴۰ تا ۱۶۰ دسیبل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *