۳ شهریور
۱۳۹۷

Serial Interface یا رابط سریال در دستگاه های ضبط کننده چیست؟

اصطلاح Serial Interface یا رابط سریال، برای پورت های سریال دستگاه های ضبط کننده استفاده می شود. از این پورت ها معمولا برای کنترل دوربین های گردان استفاده می شود.

چرا به این پورت سریال می گویند؟

در توپولوژی پورت های ارتباطی دیجیتال، دو روش متفاوت برای ارسال اطلاعات وجود دارد. ارسال سریال (متوالی) یا ارسال پارالل (موازی). در روش های سریال اطلاعات به صورت پشت سر هم از طریق یک مسیر ارسال می شوند. این اطلاعات سپس در مقصد یک به یک کنار هم قرار داده می شوند و یک مجموعه را میسازند. در روش پارالل از طریق چند مسیر اطلاعات به صورت همزمان ارسال می شوند، و سپس در مقصد کنار هم قرار می گیرد.

پورت سریال در دستگاه های ضبط کننده برای چه استفاده می شود؟

از پورت سریال در دستگاه های DVR قدیمی برای کنترل دوربین های گردان استفاده می شد. در سیستم های قدیمی مداربسته برای کنترل دوربین های گردان باید یک سیم جداگانه جهت ارسال اطلاعات گردش دوربین هم به کار می رفت. از آنجا که اطلاعات گردش دوربین خیلی سنگین نبود، و البته نیاز بود کمترین میزان سیم کشی برای این ارسال انجام شود از پورت های سریال برای این کار استفاده می شد، تا نیاز به استفاده از کابل وجود نداشته باشد. از طریق این پورت ها می شد چند دوربین را از طریق دو سیم کنترل کرد. پورت های مورد استفاده در سیستم های مداربسته معمولا RS232 یا RS485 بود. (وارد مسائل فنی مرتبط با ساختار این پورت ها نمی شویم.)

چه دستگاه هایی پورت سریال دارند؟

باید بدانید که استفاده از رابط های سریال، تنها مربوط به دوربین های آنالوگ بوده. چراکه دوربین های تحت شبکه به سادگی اطلاعات دیگر دوربین را هم (مانند صدا، اطلاعات حرکت دوربین یا هر اطلاعات دیگر) از طریق پورت شبکه ارسال یا دریافت می کنند.

در برخی استانداردهای نسل جدید سیستم های آنالوگ (مانند استاندارد HDTVI ) میتوان اطلاعات حرکت دوربین را همراه کابل تصویر ارسال کرد. پس نیازی به استفاده از پورت سریال و بردن یک کابل جداگانه برای حرکت دادن دوربین های گردان وجود ندارد. با این وجود، از آنجا که گاهی از DVR های جدید برای کنترل دوربین های قدیمی استفاده می شود، هنوز هم بر روی بسیاری از DVR های جدید پورت سریال را برای کنترل دوربین های گردان قدیمی قرار می دهند. در صورتی که از دوربین آنالوگ HD و دستگاه DVR آنالوگ HD استفاده می کنید هیچ نیازی به استفاده از این پورت ندارید. دوربین پس از اتصال کابل تصویر به صورت خودکار قابل حرکت دادن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *