۳ شهریور
۱۳۹۷

Network Interface یا رابط شبکه چیست؟

Network Interface یا رابط شبکه، اصطلاحی است که به رابط ارتباطی تجهیزات دیجیتال برای اتصال به شبکه های کامپیوتری گفته می شود.
Network Interface یا رابط شبکه چه خصوصیاتی می تواند داشته باشد؟

ما در اینجا قصد ورود به اطلاعات تخصصی شبکه را نداریم پس تنها خصوصیات رابط شبکه در تجهیزات مداربسته ( دوربین مداربسته و دستگاه ضبط کننده) را بررسی می کنیم. رابط شبکه در تجهیزات مداربسته سه خصوصیت مهم دارد:

نوع رابط: تقریبا تمام رابط های شبکه امروزی از نوع RJ45 هستند. RJ45 نوعی خاص از سوکت شبکه است که برای بیشتر رابطه های شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این رابط برای پهنای باند تا ۱۰۰۰Mbps کاملا منطقی است. برای پهنای باند بیشتر ممکن است رابطهای فیبر استفاده شود.
پهنای باند رابط: مقدار پهنای باند رابط نیز بسیار مهم است. رابطهای دستگاه های ضبط کننده معمولا ۱۰۰Mbps یا ۱۰۰۰Mbps هستند. بسته به اینکه دستگاه در شبکه به چه صورت استفاده می شود یا به چند وسیله مرتبط می شود، باید پهنای باند ورودی/خروجی آن محاسبه شود.
POE بودن رابط: رابط های POE امکان تغذیه تجهیزات الکتریکی تا توانی محدود را دارند. اگر رابط شبکه POE باشد باید بدون واسطه و به طور مستقیم به وسیله مربوطه وصل شود تا بتوان برق آن را تامین کند.

Network Interface یا رابط شبکه چه وظیفه ای در دستگاه های ضبط کننده دارد؟

اولین و مهمترین وظیفه رابط شبکه، اتصال دستگاه به شبکه های رایانه ایست. تمام عملیات مربوط به انتقال تصویر، مشاهده تصاویر در شبکه داخلی و خارجی و … از طریق همین رابط صورت می گیرد. در دستگاه های NVR و دستگاه های DVR جدید، دوربین های تحت شبکه نیز از طریق همین رابط به دستگاه وصل می شوند. پس این رابط می تواند همزمان چندین وظیفه مختلف را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *